čtvrtek 8. srpna 2013

Cuketová krémová polévka

Asi se tu budu několikrát opakovat, ale není nad produkty z vlastní zahrádky.. a jsem na sebe dostatečně pyšná, že se mi povedlo vypěstovat od semínek velkou úrodu krásných cuket. Cukety konzumujeme na všechny způsoby, ale tentokrát jsem vybrala recept na cuketovou polévku.



Ingredience:
větší cuketa
3 brambory
kari
kousek chilli papričky
cibule
olej
3 stroužky česneku
zakysaná smetana/jogurt
sůl, pepř, bazalka, oregano, ...

Nejdřív si oloupeme a nakrájíme cibuli na drobno, brambory i cuketu na kostičky. Do hrnce dáme rozehřát olej a přihodíme na něj cibuli, kterou osmahneme. Jakmile změkne, přihodíme cuketu a brambory, zasypeme kari kořením, chvíli necháme osmahnout, promícháme a zalijeme vodou lehce nad okraj zeleniny. Přihodíme pokrájenou chilli papričku, když to chceme trochu pikantnější (nemusí být, ale já to mám ráda), nasekaný česnek, bylinky a necháme povařit do měkka.

Jakmile zelenina změkne, především brambory, ztlumíme plamen, polévku rozmixujeme tyčovým mixérem na krém, přidáme zakysanou smetanu, dochutíme solí a pepřem a necháme vše ještě chvíli povařit.

A máme hotovo. Dobrou chuť:)


středa 7. srpna 2013

Domácí cibuláda - do té jsem se zamilovala

Cibuláda aneb cibulová marmeláda mě nikdy příliš nezaujala... dokud jsem jí neochutnala s belgickou paštikou a výborným sýrem. Potom jsem pochopila její smysl:-).



U nás jsme zvyklí marmelády dělat z ovoce, na sladko a používat je na namazání pečiva... sladká snídaně, svačina, večeře.. Doma jsme dělali vždycky marmelády a džemy ze všeho možného, ale z cibule nikdy.

Nedávno jsem ale na webu apetitonline.cz narazila na recept na cibuládu, který mě vážně zaujal. Jelikož jsem to celé dělala podle receptu, přidávám sem pouze odkaz:

http://www.apetitonline.cz/recepty/3547-cibulada-s-brusinkami-jablky-a-salveji.html

A rovnou dodávám, že jsem nepoužila brusinky ale rybíz, který byl u nás na zahrádce zrovna v největším rozpuku a krásně se hodilo jeho zpracování tímhle způsobem. Cilbuládě to dodá trochu kyselejší chuť, což není rozhodně na škodu.

No a k čemu se to jí? Nejlepší je to ke grilovačkám, a to k čemukoliv. k masu, sýrům ale i zelenině. Také se dá jíst s pečivem, s tvrdým sýrem, který si do ní namáčíte atd...

Když jsme jí s Vášou ochutnali, byli jsme nadšení. A ještě víc mě potěšila reakce kamarádů a rodiny, kteří měli taky možnost jí ochutnat a byli z toho vážně uchvácení... Někteří z nich si jí hned doma udělali taky:).

Jen doplním, že z 1kg cibule jsem udělala 5 větších skleniček (viz fotka) ... a ty už jsou v podstatě snědeném, takže se chystám brzy na nášup.

Cibuláda má podle mě hlavní výhodu, a to tu, že není příliš závislá na sezónní zelenině/ovoci, takže se dá dělat behěm celého roku. Nevím jak vy, ale já to budu praktikovat:).

Dobrou chuť!

pondělí 5. srpna 2013

Koláč z černého rybízu

Černý rybíz jsem nikdy neměla ráda. Od dětství nám roste na zahradě a já ho zcela záměrně ignorovala, protože mi nechutnal. Ale moc mi nechutná v čerstvé formě. prč teda nezkusit třeba koláč?

Letos jsem se pochlapila a rozhodla jsem se udělat nějaký rychlý koláč. pátrala jsem na internetu po receptu, který by mi vyrazil dech, ale asi jsem pátrala špatně. Takže jsem nakonec zvolila klasiku a musím říct, že jsem byla nadšená:-).


Ingredience:
polohrubá mouka - 2 hrnky
prášek do pečiva
krupicový cukr - 1 hrnek
vanilkový cukr
3 vejce
olej - asi 1/4 hrnku
3/4 hrnku mléka - vlažného
černý rybíz - omytý odstopkovaný

+ drobenka: máslo, mouka, cukr

Nechtělo se mi špinit mixér, takže jsem vše míchala ručně.

Dáme si rozehřát troubu na 170 °C.

Rozmícháme si v míse žloutky s cukrem, když jsou pořádně rozšlehané, přidáme postupně mouku s práškem do pečiva, mícháme, aby se nedělaly hrudky, ředíme mlékem, přidáme olej a mícháme.

Bílky si našleháme (nebo nadělíme k našlehání někomu kdo se vyskytuje poblíž a nečinně přihlíží) v tuhý sníh.

Vymažeme si pečící nádobu - plech/mísu, já zvolila dortovou formu - a vysypeme moukou/strouhankou/kokosem.


Bílky vmícháme do těsta, smícháme a vlijeme do formy. Navrch nasypeme rybíz a dáme péct. Mě se povedlo asi udělat řidší těsto nebo jsem měla extrémně těžký rybíz, prostě mi klesl na dno. Chuti to neubere, v podstatě ani vzhledu, ale kdyby jste se toho chtěli vyvarovat, nechte těsto chvíli péct a rybíz nasypte navrch až po chvilce. Možná, že to ale u mě bylo způsobené i tím, že jsem to pekla v dortové míse, tzn. měla jsem vysokou vrstvu těsta. Mám zkušenosti, že když to peču na plechu, nestává se mi to.



Mezitím si můžeme navrch připravit drobenku, kterou po chvíli pečení posypeme buchtu/koláč.

Že je to upečené všude poznáme tak, že zapíchneme špejli doprostřed, jakmile se těsto nelepí, je hotovo.


Dobrou chuť:).




Houbové rizoto a rukolový salát s rajčaty

Nedávno jsme si s manželem (!! ještě si musím hodně zvykat na tohle oslovení:-)) našli volný večer, který jsme se rozhodli strávit výjimečným nicneděláním, sezením na balkoně až do tmy a popíjením vína. Takže jsem se rozhodla nám k tomu udělat ještě nějakou dobrou večeři. Rozhodla jsem se pro houbové rizoto.

Ingredience:
kulatozrnná rýže
houby (čerstvé/sušené - je třeba namočit/mražené - je lepší podusit)
bílé víno
cibule
vývar
máslo
sůl, pepř, tymián,...
parmazán

Houby jsem měla už předdělané v mrazáku, takže jsem je dala rozmrazit a podusila jsem je.

V jednom hrnci jsem si připravila vývar, z kostky, bohužel ve většíně případů se uchyluju spíš k tomuto řešení, je to dostupnější a nepřijde mi, že by to nějak kazilo chuť.

Ve druhém hrnci jsem si na másle nechala změknout na drobno nakrájenou cibuli, trochu česneku, přidala jsem rýži a osmahla jsem jí ze všech stran. Jen chvíli, pozor na připalování! Potom jsem rýži zalila vínem, stačí jen aby byla rýže potopená, trochu jsem stáhla plamen.

Italské rizoto musí být mazlavé, takže zapomeňte na maminčiny rady, že při vaření se s rýží nemíchá. Tohle se musí míchat každou chvíli, hlavně aby se to nepřipálilo. Jakmile se začne víno vyvářet, doléváme po naběračkách vývarem a pravidelně mícháme.

Jakmile rýže změkne, dokořeníme - záleží na každém, já dávám pepř a sůl, občas i nějakou bylinku ze zahrady. K houbám se hodí tymián. Promícháme a přidáme připravené houby. Necháme společně ještě chviličku povařit, aby se chutě spojily. Jakmile jsme s chutí spokojeni, sundáme rizoto z plotny:).

Nakonec vždy ještě vmíchám do rizota kus másla, které dodá celé té kašovité struktuře na jemnosti a vláčnosti. Dovnitř také přidávám parmazán, i když k téhle formě rizota nutný není, ale mě to chutná. Kouskem parmazánu lze i nazdobit.

K rizotu jsem si ještě udělala salát z domácí rukoly a cherry rajčátek, ty jsem rozpůlila, vše jsem smíchala, lehce okořenila a pokapala olivovým olejem.


A tohle byl výsledek:


P.S.: Opět se mi povedl mistrovský kousek, nechala jsem na začátku rýži moc dlouho osmahnout na cibulce, takže se mi to celé spálilo. Dalších 20 minut jsem strávila házením věcí po kuchyni, drhnutím hrnce a přípravou druhého kola. Takže vážně doporučuju si to hlídat, vyvarujete se takové zbytečné ztrátě času:-).