čtvrtek 30. října 2014

Recenze: Kristina Ohlsson – Oběti ráje

Kniha Oběti ráje je v pořadí již čtvrtou knihou této mladé švédské spisovatelky, pro mě to však byla její první kniha, kterou jsem měla možnost si přečíst. Po jejím přečtení ovšem musím říct, že si s radostí přečtu i její další knihy, protože se mi svým stylem opravdu „trefila do vkusu“.
Příběh knihy Oběti ráje nás zavede do Stockholmu v době, kdy zde vládne značně stísněná atmosféra po nedávném teroristickém útoku sebevražedného atentátníka, který do dosud terorismem nezasaženého Švédska přinesl strach. 

Jednoho dne kriminální komisař Alex Recht dostane na starosti případ anonymního vyhrožování výbuchem čtyř bomb na různých místech ve Stockholmu v rozmezí jedné hodiny. Oznámení policie obdrží ze čtyř různých telefonních čísel a okamžitě se rozjíždí vyšetřování, do kterého se zapojuje i tajná policie a s ní i tvrvelitelka protiteroristické jednotky Eden Lundellová. K žádným výbuchům naštěstí nedojde, ale než se policii podaří vyšetřit tuto hrozbu, už má ruce plné práce s daleko složitějším případem.

Letadlo s 437 cestujícími na palubě vzlétá 11.10.2011 ze Stockholmu a míří do New Yorku. Pilot Karim Sassi krátce po vzlétnutí najde na záchodě vzkaz s výhružkou, že na palubě letadla se nachází bomba, která vybuchne, pokud nebudou splněny dva požadavky: švédská vláda nezruší vyhoštění Zacharíji Chalífího, alžírského občana podezřelého z plánování  teroristického útoku a americká vláda okamžitě neuzavře tajnou věznici Tennyson Cottage v Afghánistánu. Čas na splnění tohoto požadavku mají do té doby, než stroji dojde palivo. Druhým pilotem letadla je Erik Recht, Alexův syn. Ten čím dál více získává pocit, že s pilotem Karimem Sassim není něco v pořádku a začíná mít podezření, že je do celé věci zapletený. Navíc Američané jasně vzkážou, že pokud stroj vstoupí do jejich vzdušného prostoru, bez milosti ho sestřelí. Jumbo jet má palivo asi na 13 hodin, během kterých je na vládách obou zemí i na jejich policejních orgánech, aby rozhodli o osudu letadla plného lidí.

A tím se rozjíždí kolotoč vyšetřování na všech frontách a boj s časem i o čas.

Kniha má od začátku strhující tempo, které v podstatě nepoleví až do konce. Vzhledem k tomu, že se celý děj odehrává během dvou dní, téměř po minutách máme možnost sledovat jak postupuje vyšetřování. Do toho se postupně kromě švédské kriminální policie a tajné služby zapojují americká FBI, CIA, britská MI5, německá tajná policie a také švédské ministerstvo spravedlnosti, kde po odchodu od policie pracuje bývalá parťačka Alexe Fredrika Bergmannová. Ta dostane za úkol být spojkou mezi ministerstvem a policií a tak je znovu zapojena do jednotlivých úkonů vyšetřování.

Jak děj knihy postupuje, policisté postupně získávají další a další vodítka a důkazy, ale přitom jsou stále jako v bludišti a nemohou se pořádně hnout z místa, každá nová okolnost je po chvíli vrátí tam, kde byli. Můžeme trochu nahlédnout pod pokličku mezinárodní spolupráce policejních orgánů a jejich chvílemi až absurdním praktikám vyjednávání mezi sebou. Postupem času napětí stoupá a každé rozhodnutí může změnit osudy čtyřset lidí uvězněných v desetikilometrové výšce.

Jak děj eskaluje, na povrch vyplouvají nové skutečnosti a důkazy a podezření padá na stále nové osoby, čtenář se sám chtě nechtě stává vyšetřovatelem se svojí vyšetřovací verzí toho, "jak to tedy bylo". Autorka opravdu umí využít moment překvapení a ve chvíli když už jsem si myslela, že drama skončilo, čekalo na mě ještě finální rozuzlení. Stejně tak umí využít drobných, až přehlédnutelných, detailů, které na konci mají větší váhu, než se zprvu zdálo.

Autorka si vybrala téma teroristických útoků a všudypřítomného strachu z nich, který do celého světa zakořenily události předchozích dvou desetiletí. To staví do kontrastu s osobními příběhy jednotlivých postav, ze kterých postupně vyplývá, že ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá a že nic není černobílé. 

Oběti ráje je kniha, která mě opravdu chytila a nepustila. Díky krátkým kapitolám děj svižně plyne a občas jsem se přistihla, jak napětím ani nedýchám. A tak to má být. 

Knihu bych určitě doporučila všem, kdo mají rádi čtivé a napínavé příběhy.


Žádné komentáře:

Okomentovat