úterý 19. května 2015

Muž jménem Ove (recenze knížky)


Muž jménem Ove je kniha, která mě vážně bavila od první do poslední stránky. 

Ove je 59letý muž, který miluje pravidla a řád. Žije sám v domku na předměstí, má v garáži saaba a nechápe, proč nikdo kolem něj není schopen se chovat tak, jak by měl. Každé ráno vyráží na obchůzky kolem svého bloku, při kterých kontroluje, zda je všechno v pořádku. Při tom se k němu připojuje kocour ze sousedství, se kterým se však navzájem významně ignorují. 

Ove má však jediný cíl - spáchát sebevraždu. A právě v téhle chvíli do děje vstupuje nová rodina, která se nastěhuje naproti němu. Souhry všemožných okolností Ovemu opakovaně překazí jeho pokusy skončit se životem, ale Ove se nevzdává...

Na začátku Ove působí jako zapšklý starý dědek, který je věčně nespokojený a nemá rád vůbec nikoho. Časem se ale čím dál víc odkrývá jeho životní příběh a dříve nebo později se přistihnete při tom, že tomuhle dědovi fandíte a že je to sympaťák. 

Fredrik Backman je sloupkař, což se odráží na stylu celé knihy - je psána stručně a tak, že stačí málo slov, o to jsou ale silnější. Je to melancholický příběh, u kterého se na jedné stránce smějete nahlas, na další brečíte dojetím. 

Opravdu všem doporučuju, aby těch pár dní s Ovem strávili - stojí to za to!

Žádné komentáře:

Okomentovat