úterý 16. dubna 2013

Dámský víkend v Srní ve znamení vína a recept na citronové kuře


V nadpisu je vše shrnuto, trochu to vysvětlím:). Před asi třemi lety jsme s kamarádkami vymysleli, že by nebylo na škodu vyjet občas takhle v dámské sestavě někam na chalupu a udělat si takový vinný víkend. Vybraly jsme staročeskou chalupu v Srní u Hlinska v Čechách a bylo to parádní (od té doby jsme srnky). Krásná chalupa, poprvé nám i vyšlo počasí, takže jsme opravdu celý víkend strávily popíjením venku:). Od té doby se tam, vracíme, bohužel ale počasí je snad pobyt od pobytu horší :D. Tentokrát jsme tam přijely na začátku dubna a všude leželo 20cm sněhu... Takže jsme celý víkend popíjely v chalupě a k tomu jsme si k jídlu připravovaly samé dobroty. Protože alespoň u mě k vaření sklenka vína patří. Jde přeci o to, abych si to užila:).

Jelikož vaříme ve dvojicích (každá dvojice dostane na starost jeden chod), tak my jsme tentokrát vybraly k sobotnímu obědu Florentynino citronové kuře. Už jsem jednou na blog dávala fotky z jeho přípravy, ale bez receptu, tentokrát to zkusím i s ním. 

Co potřebujeme (pro 4 osoby):
2 kuřecí prsa
1-2 citrony
1 lžíce olivového nebo rostlinného oleje
2 mladé cukety (menší)
jarní cibulku
smetanu ke šlehání
bramborové noky
sůl

Začneme tím, že si nakrájíme kuřecí prsa na nudličky nebo kostičky. 

Omyjeme citron a citronovou kůru oloupeme, poté já nakrájíme na nudličky. Dál si omyjeme a nakrájíme cukety na tenké plátky. My jsme měly kulaté, takže jsme je krájely na kostky.

Citronovou kůru přidáme ke kuřecímu masu, lehce osolíme...

... a vymačkáme do masa také šťávu z citronů. Pozor na jádra:).

Necháme kuřecí maso tak 10 minut marinovat.

Mezitím si nakrájíme jarní cibulku - bílou a zelenou část zvlášť (tu zelenou použijeme až ve finále na ozdobu).

Dáme si do většího hrnce vařit vodu na noky, trochu jí osolíme. Jakmile se bude vařit, vsypeme do ní noky. 

Na hlubší pánev nalijeme olivový olej, necháme rozpálit a potom v ní orestujeme kuřecí maso zprudka ze všech stran.

Jakmile je maso hotové, přidáme do pánve nakrájenou cuketu a bílou část jarní cibulky a promícháme s masem. Cuketě stačí opravdu krátká chvíle na větším plameni, 1-2 minuty. Jde o to, aby cuketa zůstala hezky "na skus", tedy aby nám moc nezměkla. Celou směs ještě dokořeníme podle své chuti. Podle zkušenosti říkám, že to není příliš potřeba, ale lze dosolit, dopepřit. Potom vlijeme do pánve šlehačku. Na prudším plameni by měla téměř vzápětí zhoustnout a vytvořit omáčku. Jakmile zhoustne, sundáme pánev z ohně.

Noky jsou hotové hned, jak nám vyplavou na povrch vody, v níž se vaří. Vylovíme si je a vmícháme je ke směsi na pánev (v našem případě jsme to míchaly do velké mísy, protože pánev by to nepobrala:)).

Posypeme cibulkou...

... a servírujeme:)

Takhle to vypadá a jak to chutná, to musíte vyzkoušet sami.

Nám všem to chutnalo moc!

Víkend se nám moc vyvedl, dokonce se nám povedlo uvařit na sobotní večeři úplně báječnou hustou bramboračku. Bohužel z toho už žádná fotodokumentace neexistuje, dokonce i naše paměťové stopy jsou dost rozmazané, ale byla opravdu skvostná:-).

Aby to nevypadalo, že jsme pořád jen pily a jedly (i když většina programu tím byla zasažena), tak musím říct, že i přes těch 20 cm sněhu jsme se s kámoškou vyhecovaly a šly jsme si v sobotu dopoledne zaběhat. Blíží se nám půlmaraton a tak jsme byla statečné a alespoň trochu toho porušování životosprávy jsme se snažily hned napravit:). 

Takže díky holkám, které se zúčastnily, za super víkend, díky Janě Florentyně Zatloukalové za tenhle báječný recept.Žádné komentáře:

Okomentovat