neděle 20. září 2015

Výzva Kuchařky pro dceru - finálový úkol

O prázdninách jsem se zúčastnila výzvy pořádané Janou Florentýnou Zatloukalovou, autorkou titulů jako Kuchařka pro dceru, Snídaně s Florentýnou a dalších. O výzvě samotné pro vás chystám samostatný článek, ale ve zkratce šlo o plnění zadaných úkolů spojených s vařením. Co den, to úkol, více či méně vypečený:). A co splněný úkol, to body. Ze soutěžících se na základě bodů potom dostalo do finále 48 (!) lidí a aby bylo možno vybrat toho nejlepšího, zadala nám Florentýna poslední a nejvypečenější finálový úkol. Dostali jsme seznam 10 surovin a 10 postupů vaření a měli jsme z toho vytvořit 1 smysluplné (a co nejlepší) jídlo. Za použití každé suroviny a postupu je po jednom bodu, další body je možné nasbírat např. za originalitu či foodstyling. Nemá smysl tu celé zadání přepisovat, pro ty z vás, které to zajímá detailněji, tu nabízím odkaz.

Po prvním přečtení zadání mi šla trochu hlava kolem. Zrovna jsem si trochu neuváženě nasadila týdenní detox (očistu těla, chcete-li) a pomalu jsem se smiřovala s tím, že budu vařit něco, co nebudu ani moct sníst. Naštěstí mi to vyšlo tak, že poslední den, kdy bylo možno výzvu splnit, jsem již měla normální režim a tak jsem se do toho vrhla po hlavě:).


Florentýna nám zadala jako jednu z ingrediencí vepřovou pečeni s kostí a tak jsem se rozhodla, že základem jídla bude pečená vepřová pečeně. Musím přiznat, že jsem opravdu amatér, co se týká pečení masa. No, není lepší čas pro to s tím začít, než rovnou finále výzvy:D. Ale bez špetky odvahy by taková výzva přece neměla smysl.

Celé jídlo tedy vypadalo následovně:

Pečená vepřová pečeně se švestkovou omáčkou 
Zeleninové hranolky a opečené bramborové plátky 
Salát z červeného zelí a jablek s jogurtem

A já vás teď zkusím krok po kroku provést celým postupem, abyste si mohli pochutnat na tom samém.

PEČENÁ VEPŘOVÁ PEČENĚ:
500 - 600g vepřové pečeně s kostí (já po vykoštění měla 450g čistého podílu masa)
2 cibule
3 stroužky česneku
sklenka vody
sůl
kokosový olej
potravinový provázek na svázání masa
malý pekáček nebo zapékací miska

Nejdříve si připravíme maso. Rozehřejeme si troubu na 120°C. Cibuli a česnek si nakrájíme na nudličkyMaso zbavíme kosti (tu můžeme dále použít např. na vývar, já s ní udělám radost pejskovi). V tukové vrstvě na mase uděláme nožem několik zářezů a potom maso svážeme do válečku, aby pěkně při další úpravě drželo tvar. Rozpálíme si pánev, maso potřeme kokosovým olejem a potom vložíme do pořádně rozpálené pánve. Postupně ho ze všech stran (z každé asi 2 minuty) opečeme a potom z pánve vyndáme. Na pánev místo masa vhodíme cibuli s česnekem. Ty pustí trochu vody a nabalí na sebe vypečený tuk z masa. Necháme změknout a trochu zhnědnout, potom z nich vytvoříme na pekáčku lůžku, na které následně položíme maso (proto, aby se nekoupalo ve vlastní šťávě). Do pánve vylijeme sklenku vody, trochu osolíme a minutku povařit. Poté opatrně vlijeme do pekáčku k masu tak, abychom nevyplavili cibuli s česnekem a maso ve vodě neleželo. Vložíme do trouby a pečeme asi 35 minut.

ZELENINOVÉ HRANOLKY:
3 větší mrkve
1/2 větší cukety (nebo 1 menší celá)
kokosový olej
sůl
parmezán
čerstvě namletý pepř
zapékací miska
papírové kornoutky

Mrkev i cuketu očistíme a nakrájíme na hranolky. Zapékací misku si vymažeme kokosovým olejem, naskládáme do ní hranolky, posolíme, popepříme a vložíme péct do trouby. V průběhu pečení si škrabkou na brambory přípravíme parmezánové hoblinky a jimi hranolky posypeme. Připravíme si papírové kornoutky (nejlépe z pečícího papíru, protože do nich budeme přeci jen vkládat mastnou zeleninu).


OPEČENÉ BRAMBOROVÉ PLÁTKY:
3 střední brambory
kokosový olej
sůl
hrnec s vařící se vodou a pařáček

Brambory omyjeme, očistíme kartáčkem a nakrájíme na cca 1cm plátky. Vložíme je na pařáček a vaříme na páře 5 minut. Mezitím si rozpálíme pánev a na ní kokosový olej (Používám ten, protože se nepřepaluje, je moc zdravý a především dodává jídlu úžasný kokosový nádech. Komu to nevyhovuje, může klidně použít jiný rostlinný olej, např. olivový nebo slunečnicový). Předvařené brambory nakladu na pánev, necháme opékat z jedné a poté z druhé strany lehce do hněda. Poté vyndáme z pánve na ubrousek a necháme vykapat přebytečný olej.

Mezitím se nám již upeklo maso, takže ho vyndáme z trouby, zakryjeme alobalem a necháme odpočívat (Pozor, výpek z masa spolu s cibulí a česnekem budeme nyní potřebovat, tak se jich rozhodně nezbavujte). Teplotu v troubě zvýšíme na 200°C a dále v ní pečeme zeleninové hranolky.

ŠVESTKOVÁ OMÁČKA:
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
6 švestek
1,5 dcl dobrého červeného vína
3 dcl vody
výpek a cibule s česnekem z pod masa
čerstvý tymián
1 lžíce cukru
šťáva z 1/2 citronu
tyčový mixér
cedník

Švestky vypeckujeme a nakrájíme najemno. V hrnci si z másla a mouky připravíme jíšku. Tu mícháme ruční metličkou a necháme lehce zhědnout. Přilijeme do ní víno, vodu, výpek z masa i s cibulí a česnekem, vhodíme švestky, tymián, nasypeme cukr, zakápneme citronem a na středním plameni necháme za občasného míchání 20 minut vařit. Švestky se nám mezitím v omáčce krásně rozvaří. Potom omáčku pořádně rozmixujeme tyčovým mixérem, abychom v ní neměli kousky. Záleží na každém, jak mu to vyhovuje, já jsem si omáčku následně ještě přepasírovala přes cedník, aby byla opravdu hladká. Nalijeme zpátky do hrnce, zahřejeme a případně dochutíme.


Zeleninové hranolky bychom měli mít upečené, takže je vyndáme z trouby a spolu s bramborami naplníme do připravených papírových kornoutků.

SALÁT Z ČERVENÉHO ZELÍ A JABLEK S JOGURTEM:
čerstvé červené zelí
3 jablka
dobrý bílý jogurt
slunčenicová semínka

Zelí si nakrájíme na nudličky, jablka oloupeme a nakrájíme na malé kousky, obojí vhodíme do mísy. Přidáme bílý jogurt a zamícháme. Servírujeme do misek a navrch zasypeme slunečnicovými semínky.


SLANINOVÉ PROUŽKY:
50g anglické slaniny

Rozehřejeme si suchou pánev, slaninu nakrájíme na proužky a vhodíme na rozpálenou pánev. Necháme opéct pěkně do křupava, jen pozor, dost to prská.

No a máme téměř hotovo, teď už jen servírujeme - na talíř si nalijeme trochu omáčky, maso nakrájíme na tenké plátky, které naskládáme na omáčku a zasypeme slaninovými proužky (můžeme dozdobit třeba snítkou tymiánu). Jako přílohu máme zeleninové hranolky a opečené brambory servírované v papírovém kornoutku. V misce máme již připravený salát se semínky. No a nezapomeneme na nějaký dobrý nápoj - já zvolila červené víno (Rulandské modré 2007, pozdní sběr - Vinselekt Michlovský), které jsem používala do švestkové omáčky. Součástí úkolu byla i pěkná úprava stolu. Ta vždycky vynese jídlo ještě o úroveň výš.


Teď už se jen nechte unášet na vlně chutí a užijte si tohle jídlo se svými blízkými. Dobrou chuť!

A jak bych zhodnotila finálový úkol? Bylo to náročné, to bezpochyby. Nešlo jen o použití ingrediencí a postupů, ale hlavně o komplaktnost chutí, celkovou smysluplnost jídla a také o to, aby výstupem byl recept, podle kterého toto jídlo bude ještě někdy někdo schopen uvařit:). Já si myslím, že se mi to povedlo. Moc jsme si pochutnali (Váša dostal místo vepřového masa lososa) a doufám, že se mi podaří někoho z vás inspirovat k uvaření téhle dobroty tak, jako se povedlo Florentýně inspirovat mě. 

Žádné komentáře:

Okomentovat